Coaching w profilaktyce zdrowia psychicznego

Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się informacją przedstawicieli resortów zdrowia oraz edukacji i nauki, na temat opieki psychologiczno-psychiatrycznej nad dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.

Czy wiesz, że:

• W ostatnich 3 latach, w związku z pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie ochrona zdrowia psychicznego jest coraz większym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia.
  • 16 proc. dzieci do 6. roku życia ujawnia zaburzenia rozwojowe. Ponad 550 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat cierpi na zaburzenia psychiczne.
  • Od 1 września 2022 r. do szkół i przedszkoli na zatrudnienie specjalistów trafiło ponad pół miliarda złotych, a liczba zatrudnionych wzrosła z 22 tys. na 42 tys. osób.
  • W ub. roku odnotowano 2031 próby samobójcze osób nieletnich. W stosunku do 2020 r. nastąpił wzrost o 150%. To dane obejmujące tylko zgłoszone przypadki
  • W ciągu 10 lat liczba psychiatrów wzrosła z 3,5 tys. do 4,2 tys. Jeśli chodzi o psychiatrów dziecięcych, wzrost jest z 345 lekarzy do 555. Jednak duża część psychiatrów wybiera pracę w systemie prywatnym.
  • Żadna reforma opieki psychiatrycznej nie rozwiąże problemu zdrowia psychicznego.
  • Potrzebujemy profilaktyki kierowanej do środowiska.

Dokładnie tak, profilaktyka! Jest ona najważniejsza jeżeli chodzi o całokształt zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Odpowiednie działania prozdrowotne, umiejętność zarządzania stresem, odpowiednie analizowanie sytuacji i radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, umiejętność wyciszenia się po pracy, wypracowanie nawyku dbania o własne ciało i umysł, to, i wiele, wiele innych elementów profilaktyki wpisuje się w działania wellness, w rozwój osobisty i pracę z coachem.

Życie rodzica, jego praca, stres, nawyki, przekłada się na rozwój i emocje młodego człowieka. Życie zawodowe, ale i czas po pracy, to całe mnóstwo różnych bodźców, które wpływają zarówno na zdrowie dorosłego jak i dzieci. Rozwój osobisty to nie tylko rozwój zawodowy i pozyskanie wiedzy na dane tematy, to także praca nad swoimi emocjami, uczuciami, nawykami, a te właśnie jeśli są złe, prowadzą do wielu problemów chorobowych. Przekładają się na zaburzenia fizyczne ale i psychiczne, również na odnalezienie się w tej codzienności najmłodszych, czyli dzieci.

Dobrze, że Sejmowa Komisja Zdrowia zwróciła na ten aspekt uwagę, ale ważniejsze jest drogi czytelniku, byś Ty sam wyciągnął wnioski i zaczął działać profilaktycznie na swój własny organizm. Idź na basen, na siłownię, na spacer, do lasu, pobaw się z dziećmi, pobiegaj z psem, nie wiem kto jakie ma możliwości, a jeśli nie potrafisz znaleźć na to czasu, popracuj z coachem. To samo dotyczy spraw zawodowych. Jeśli masz całą masę różnych decyzji do podjęcia, pracujesz do późnych godzin, nie masz czasu dla siebie, dla rodziny, to popracuj z coachem, jeśli masz toksyczne (wg Ciebie) relacje, chcesz cos zmienić w swoim  środowisku, wiecznie czegoś się obawiasz, lub stresujesz, popracuj z coachem. Jeśli się czymś zamartwiasz, popracuj z coachem. Jeśli czujesz, że najwyższy czas dokonać zmian (zawodowych, w otoczeniu, zdrowotnych, innych), ale zastanawiasz się miesiącami, w którą stronę i zaczynasz się już męczyć z tym wszystkim, popracuj z coachem.  Wszystkie wymienione powyżej elementy, to tylko namiastka, która może działać jak otwarte drzwi z zaproszeniem do problemów chorobowych zarówno tych fizycznych (np. różnego rodzaju ból, nadciśnienie, przemęczenie, otyłość, cukrzyca, wylew, zawał, itd.) jak i psychicznych (np. wypalenie zawodowe, nerwice, problemy z pamięcią, silne depresje, ciągłe poczucie senności, apatie, samobójstwa, itd.).

Nie chce tutaj nikogo straszyć, chcę tylko zwrócić uwagę, jak ważna jest profilaktyka i to, że istnieją możliwości, by z niej korzystać. Ważne, by uświadomić sobie, że tak naprawdę każdy z nas odpowiada za swoje zdrowie i zdrowie swoich dzieci, jeśli je posiada. Zdrowie natomiast przekłada się praktycznie na wszystko inne w Twoim życiu. Nie czekaj więc, aż Twój organizm zacznie pokazywać, że kredyt jaki Ci dał właśnie się kończy. Odpowiednio wcześniej należy działać, profilaktyka, to najtańsza i najskuteczniejsza broń wszelkich jednostek chorobowych.

Nie zwlekaj z działaniami profilaktycznymi, im wcześniej tym lepiej, organizm z pewnością Ci za to podziękuję😊

Jeżeli zastanawiasz się, czy coaching jest dla Ciebie, masz inne dodatkowe pytania, zadzwoń lub napisz do mnie.
Z przyjemnością na nie odpowiem. Iwona Galacka