Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) przewiduje, że w najbliższych pięciu latach, wraz ze wzrostem zastosowania sztucznej inteligencji (AI), globalna gospodarka straci 14 mln miejsc pracy.
Tak, AI faktycznie może zrewolucjonizować świat i z pewnością to zrobi. Jednak na chwile obecną wyraźnie widać, że zdecydowanie bardziej radzi sobie z kierunkami ścisłymi niż humanistycznymi. Doskonale odnajduje się w matematyce, medycynie, ale już dużo gorzej w opracowaniach choćby historycznych, filozoficznych, itp. co można było zobaczyć chociażby podczas zadania maturalnego z języka polskiego.
Nasuwa się pytanie, co z trenerami i coachami? W niektórych kierunkach AI niestety będzie górą. Ale… no właśnie, NIE WE WSZYSTKICH, mało tego, w perspektywie czasu, może być nawet odwrotnie. Współczesny świat zmienia się bardzo szybko, a z nim zmieniają się wymagania, oczekiwania i wyzwania stawiane przed ludźmi i organizacjami. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że aby osiągnąć swoje cele, potrzebują wsparcia i pomocy w uświadamianiu sobie swoich mocnych stron i słabości, a także w rozwoju swojego potencjału. Choć sztuczna inteligencja może przyczynić się do szybszego dostępu do różnych zasobów, w tym również rozwoju nowych narzędzi i technologii w dziedzinie rozwoju osobistego, takich jak chatboty czy aplikacje mobilne, to wciąż nie jest w stanie zastąpić człowieka w roli coacha. Tak dobrze myślisz, w przyszłości, nadal będą potrzebni coachowie.
Istotą coachingu jest bowiem indywidualne podejście do klienta, oparte na empatii, wysłuchaniu i dialogu, co jest trudne do zastąpienia przez algorytmy, czy programy komputerowe. Coach może dostosowywać swoje podejście do unikalnych potrzeb i sytuacji swojego klienta, pomagać w identyfikowaniu i przekraczaniu barier oraz motywować do działania. Zatem choć sztuczna inteligencja może wspomagać procesy coachingowe i ułatwiać dostęp do wiedzy i narzędzi, to wciąż nie jest w stanie zastąpić roli człowieka, w roli coacha. Współpraca z coachem pozwala na rozwijanie relacji międzyludzkich i budowanie zaufania, co jest niezbędne w coachingu i trudne do zastąpienia przez sztuczną inteligencję.
Coaching pomaga w rozwijaniu umiejętności, budowaniu pewności siebie, radzeniu sobie ze stresem i emocjami, a także w osiąganiu sukcesu zawodowego i osobistego. Z tego powodu, wraz z rosnącą świadomością i potrzebami ludzi, usługi coachingowe będą nadal popularne i potrzebne. Lubię pracować z ludźmi i cieszę się, że posiadam uprawnienia coacha 😊
Dodatkowo, rozwój technologiczny i nowe narzędzia cyfrowe pozwalają na prowadzenie sesji coachingowych online, co pozwala na łatwiejszy dostęp do coachów i klientów z różnych części świata, zwiększa to zasięg i popularność coachingów.
Podsumowując, pomimo zmieniającego się świata, usługi coachingowe są, i będą potrzebne w przyszłości, aby pomagać ludziom w radzeniu sobie z wyzwaniami, rozwojem i osiąganiem swoich celów.
Zapraszam Cię serdecznie do kontaktu.
Nie marnuj czasu, nie zastanawiaj się w nieskończoność, czas to unikatowa rzecz. Jeśli masz cel i chcesz go osiągnąć (nie ważne jaki zawodowy, czy prywatny), to nie ma co czekać, nie chowaj go do „szuflady” na później. Nie cofniesz w swoim życiu ani jednej godziny, ani jednaj minuty, no… chyba, że na zegarku, tak może również AI, tylko nie wniesie to nic, do Twojej rzeczywistości 😊